Blog

De zon, goed voor je welzijn? Hold my sunglasses!

Door: Eline Dens.

21 juli start de zomer. Wat doorgaans ook wil zeggen dat de zon meer van de partij zal zijn. Iedereen weet wel dat de zon een grote bron van vitamine D is. Elke dag een kwartiertje in de zon zitten (met de nodige bescherming!) zorgt er al voor dat je lichaam vitamine D aanmaakt.

Maar welke effecten heeft de zon nog op ons welzijn?

🤗Solar Serotonin: Hoe de zon ons gelukkiger maakt

Allereerst vinden we in veel onderzoek terug dat de zon ons gelukkiger maakt om evolutionaire redenen. Zonlicht maakte onze voorouders gelukkig (omdat donker gelijk stond aan gevaar) en daar ervaren wij hier nog steeds de positieve effecten van. Echt een duidelijke verklaring voor dit effect is er nog niet gevonden, aangezien de uitvinding van de elektriciteit dit gevaar minimaliseert voor ons vandaag de dag. 

Als we kijken naar ons eigen lichaam dan zien we daar een wetenschappelijke verklaring voor het gelukkiger worden van de zon. Door zonneschijn wordt er in ons lichaam een gelukshormoon, serotonine, aangemaakt. Dit hormoon zorgt voor meer gevoelens van geluk en verbetert ons welzijn in het algemeen en maakt ons dus blijer en relaxter. 

Sterker zelfs, het omgekeerde is ook bewezen. Een gebrek aan zonneschijn zorgt voor minder serotonine, wat een verhoogd risico geeft op angst, depressie en andere stemmingsstoornissen. Seizoensdepressie, of Seasonal Affective Disorder (SAD), is hier het bekendste voorbeeld van. Dit is een vorm van depressie die optreedt tijdens de herfst en winter, met symptomen als vermoeidheid, prikkelbaarheid, verhoogde behoefte aan slaap en een veranderd eetpatroon.

🧑‍💻Geen summer bummer: Hoe de zon ons opfleurt

Uit onderzoek naar posts op Facebook en Twitter tijdens warme en koudere dagen zien onderzoekers dat op zonnige dagen het aantal positieve woorden op sociale media stijgt. Door de zon worden mensen dus positiever en communiceren ze positiever naar elkaar online. Maar daarnaast communiceren we ook creatiever en zijn we vrijgeviger. Zijn er temperaturen boven 30°C? Dan krijgen we het te warm en neemt dit effect weer af. We zijn het positiefst bij warme temperaturen tussen de 20°C en 30°C. De zon maakt ons dus positiever, vooral op sociale media, zolang we de hitte nog aankunnen. 

💤Sunshine vs Sleepy time: Hoe de zon onze slaap bevorderd

Blootstelling aan daglicht houdt in ons lichaam de aanmaak van melatonine, ons slaaphormoon, tegen. Aan het einde van de dag is de sterkte van het daglicht minder, waardoor we meer melatonine aanmaken en ons lichaam zich klaarmaakt om te gaan slapen. Uit onderzoek van de Universiteit van Groningen blijkt dat de zon daarnaast ook een effect heeft op onze slaapkwaliteit. Door overdag voldoende zonnestralen op te vangen, gaan we dieper en langer slapen. Als je in de ochtend veel zon meepikt, zou je ’s nachts ook sneller in slaap vallen. Wil je vroeg je bed in en een zalige nachtrust? Maak de ochtend ervoor dan een wandeling in de zon.

💕Love is in the sunny air: Hoe de zon onze harten doet smelten

Verschillende onderzoekers zien bij blootstelling aan zonnestralen (UV) dat mensen zich meer gaan openstellen naar anderen toe en dus ook naar potentiële love interests. Daarnaast vonden onderzoekers dat koppels romantischer en passioneler zijn in hun relatie, wanneer ze meer UV-stralen opnemen.Dit komt doordat UV-stralen een invloed hebben op ons endocriene systeem (= hormoonstelsel). Dit systeem is verantwoordelijk voor de aanmaak en regulatie van onze seksuele hormonen: testosteron en oestrogeen. Zoek je het ideale moment om je crush eindelijk op date te vragen? Die zonnige zomerdag kan misschien wel eens ideaal zijn.

We wensen jullie alvast een spetterende zomer vol met al deze voordelen. Maar let er wel op niet te zorgeloos van de zon te genieten. Bescherm jezelf, en vooral je huid, tegen de schadelijke gevolgen van de zon. Zorg dat je je voldoende en regelmatig (elke 2 uur) insmeert met een zonnecrème met een voldoende hoge UV-factor (min. 30). Zorg ook voor voldoende verkoeling, schaduw en vocht, om uitdroging en oververhitting te voorkomen. Zo kunnen we op een gezonde manier van alle voordelen van de zon genieten. Enjoy!

Hebben de eerste zonnestralen jou alvast vrijgeviger, positiever en creatiever gemaakt? Dan kan je dit allemaal kwijt bij Omeria:

Kom deel uitmaken van ons team! Stuur ons een mailtje en vertel meer over jezelf!

Of liever een steentje bijdragen zodat wij met ons team de taboes kunnen blijven bestrijden? Doneer!

Meer weten over gelukkiger worden van zon

 • https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/02699931.2022.2029358
 • Anglin, R., Samaan, Z., Walter, S. D., & McDonald, S. D. (2013). Vitamin D deficiency and depression in adults: systematic review and meta-analysis. British Journal of Psychiatry, 202(2), 100–107. https://doi.org/10.1192/bjp.bp.111.106666
 •  Lansdowne, A. T. G., & Provost, S. C. (1998). Vitamin D 3 enhances mood in healthy subjects during winter. Psychopharmacology, 135(4), 319–323. https://doi.org/10.1007/s002130050517

 

Meer weten over positiever worden door de zon:

 • Baylis, P., Obradovich, N., Kryvasheyeu, Y., Chen, H., Coviello, L., Moro, E., Cebrian, M., & Fowler, J. H. (2018). Weather impacts expressed sentiment. PLOS ONE, 13(4), e0195750. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0195750
 • IJzerman, H., Leung, A. Y. M., & Ong, L. K. (2014). Perceptual symbols of creativity: Coldness elicits referential, warmth elicits relational creativity. Acta Psychologica, 148, 136–147. https://doi.org/10.1016/j.actpsy.2014.01.013

 

Meer weten over slaapkwaliteit door de zon:

 • Blume, C., Garbazza, C., & Spitschan, M. (2019). Effects of light on human circadian rhythms, sleep and mood. Somnologie, 23(3), 147–156. https://doi.org/10.1007/s11818-019-00215-x
 • Wams, E. J., Woelders, T., Marring, I., Van Rosmalen, L., Beersma, D. G. M., Gordijn, M. C. M., & Hut, R. A. (2017). Linking Light Exposure and Subsequent Sleep: A Field Polysomnography Study in Humans. Sleep, 40(12). https://doi.org/10.1093/sleep/zsx165
 • Wams, E. J., Woelders, T., Marring, I., Van Rosmalen, L., Beersma, D. G. M., Gordijn, M. C. M., & Hut, R. A. (2017). Linking Light Exposure and Subsequent Sleep: A Field Polysomnography Study in Humans. Sleep, 40(12). https://doi.org/10.1093/sleep/zsx165

 

Meer weten over liefde en zon:

 • Guéguen, N. (2013). Weather and courtship behavior: A quasi-experiment with the flirty sunshine. Social Influence, 8(4), 312–319. https://doi.org/10.1080/15534510.2012.752401
 • https://www.jpost.com/health-science/sunlight-makes-you-fall-in-love-says-recent-israeli-study-677994

Deel deze blog:

Nog meer leesplezier:

Waarom vrijwilligen?

Door: Kato Colombet Eindredactie: Myrthe De Vocht   Naast je werk nòg meer werken? En dat zonder betaald te worden? Waarom zou je dat doen?

Een suggestie?

Deze website maakt gebruik van cookies. Door deze site te blijven gebruiken, accepteert u ons gebruik van cookies. 

0
  0
  Jouw Winkelmandje
  Jouw winkelmandje is leeg.Ga naar webshop
  Wil je als eerste op de hoogte zijn?

  Schrijf je nu in voor onze nieuwsbrief!